19. mai 2008

"Tonditosin"

Olen t88l ja loen eile ootamatult sylle kukkunud aja jooksul ostetud "Tonditosinat". Huvitav on.

L6petasin just artikli, milles on l2hemalt k2sitletud rahvatantsu, rahva tantsu ja midagi vahepealset. Suure osaga seal kirjutatust olen n6us, oli ka uut ja huvitavat. Samas ei tea, kas Leigarid on just k6ige 6igem baas rahvatantsugruppide analyysimiseks. M6ne kandi pealt kindlasti, aga niipalju, kui mina tean, on neil teistest m6nev6rra v2hem igasugust "kurja juhendaja" m6ju ja rohkem loomulikku arendust. Mis ei ole rahvatantsule nii omane kui folklooriryhmadele v6i rahva tantsule (tantsuklubid). Mina n2en rahvatantsu ja rahva tantsu omavahel sama l2hedastena kui ballil tantsitavat n2iteks valssi ja v6istlustants valssi. Samm on sama, aga eesm2rk, r6hud ja muu s22rane on v2ga teistsugune.

Siis mainiks 2ra, et Helen K6mmuse artikkel oleks v6inud olla huvitavam, aga ilmselt on viga minus. Veidi liiga palju erialaseid termineid, aga see ilmselt ongi m6eldud sama ala inimestele kes selles h2sti orienteeruvad.

Huvitav oli ka artikkel maa-aluste kohta. Keele osas parem ja arusaadavam, kuigi kohati kordas omaenda lauseid teises kohas uuesti. Noh, v6ibolla peabki. (Tunnistan h2biga, et ei tea, kas peab. Aga lugeja seisukohast oli see h2iriv.)

Jee! Tonditosin sisaldab ka toda uurimust t2nap2eva s6durifolkloori kohta! Ammu juba ajasin v2ikest viisi teist taga. M6ned v2lja toodud jutul6igud p2rinevad kindlasti Vanakarult. Ainult tema r22gib t2pselt sellises stiilis. Igavene p6nev lugemine, kahju ainult et nii lyhike.

Siis on yks jupp teksti setu tantsude kohta, mida lugedes tuli m6te, et mul on ikkagi endal ka neid sealseid vanemaid riideid vaja. Nii ilu p2rast ja et oleks, mida kuhu selga panna. Kohalikke on ka vaja, tegelikult. Ja siis on veel ei-tea-mida ka vaja muinasasjadest, aga see pole enam teemasse yldse. Ja peaks 6ppima v2he paremini kargama. Absoluutselt.

T2nase p2eva jooksul lisandub siia ilmselt veel m6ndagi, mida selle artiklite lugemise juures m6ttesse tuleb.

Kommentaare ei ole: