Jõul koos allaandmisega ei ole mingi hea maitse, lõhn või tunne.
Kuidagi eriti raske on sel aastal seda pidevat jama siin taluda. Pidevalt tylitsetakse, või kui otse ei tylitseta, siis noritakse tyli. Ma kuidagi yldse ei jaksa enam. Yldseyldse. Isegi nendega rääkida enam ei jaksa - sest alati on _tegelikult_ võimalik midagi ette võtta, kusagilt lahendusi otsida, aga mis sellest teadmisest kasu on, kui isegi lahenduste otsimise ettepaneku tegemine on liiga raske.
Ma ei tea. Ma lihtsalt ei tea.
Aeg-ajalt mõni ytleb selle peale ikka, et põgeneda. Kui enam midagi teha ei jaksa, siis päästa iseennast ja põgeneda, et kunagi hiljem, kui uuesti jaksab, võtta ja tagasi lappima tulla. Ei julge, ei tihka, ei pea võimalikuks, sest asjad lähevad niiviisi ilmselt veel hullemaks siin kohapeal. Kui ma mujal olen, kes siis tylitsejad ära lahutab, sahmerdamisi neutraliseerib, tuletab meelde, et kui yks ei taha, siis kaks ei saa kakelda.
Kardan. Ei jaksa. Ei tea.
Olen pooled ööd yleval muuhulgas nähtavasti tegelikult ka selle pärast, et sel ajal kui ma magama lähen, oleks vähemalt vaikus majas. Avastasin selle umbes kuu aja eest, kui tahtsin õhtul 11 paiku päeva lõppenuks kuulutada. Allkorrusel kestsid sõnelused edasi ja mõttetu oli mõelda, et nii magada saab.
Ma ei taha. Lihtsalt ei taha.
24. detsember 2012
20. november 2012
Kuluks ära kirjutada iseendale yks analyys möödunud yritusest, aga ma ei tea, kas ma jaksan või viitsin. Kõige selle ymber on olnud nii tohutult palju emotsioone, närve ja vaimu mängus või pingul, et keeruline on eristada head halvast ja keeruline on jääda neutraalseks.
Esimese hooga oleksin eile õhtul kirjutanud meeleavaldust vihaselt kaitseva postituse, ja see oleks olnud vale. Tuleb meeles pidada, et lai maailm ei hinda su tööd mitte selle järgi, kui mitu tundi sa magamata olid (antud juhul ma ei olnud suurt, aga see ei puutu asjasse), vaid selle järgi, kuidas tulemus välja näeb. See, et sitast saia ei tee, on tõsi, aga kui saiategu juba poole pealgi on, ei vaata enam keegi, millest sa seda teed, ja kui toodang hästi ei maitse, oled ikka ise syydi.
Analyys on tyhistatud ja jääb ilmselt igaveseks nurga taha kinni või purskab ettevaatamatu inimese peale täiesti juhuslikus kohas suvalisel või ebamugaval hetkel. Vabandan igaks juhuks ette ja loodan, et jääb pigem mu õhtustesse päeva-korda-mõtlemise minutitesse.
Veel tahaksin korraks juhtida tähelepanu meediakajastusele:
* sama päeva õhtul AK's näidati yritust inimvaese ja pigem vanemate inimeste asjana. Kaadrid peakõrguselt või veidi madalamalt jne. Must oli hall ja isegi kollane oli hallika muljega.
* TV3 ehk Seitsmesed näitasid rõõmuga rahvamassi. Uhked inimjõe voolamise kaadrid, pikad vaated takistatud autoderivile. Pilk kõrgelt ylevalt, mustad mustemad ja punased punasemad, justkui polekski siinkandi sygis.
* (internetist järelvaadatud) Reporter jättis miskipärast kõige ausama mulje. Inimesi oli palju, ilusatest kaadritest ei olnud loobutud, aga värvid nägid päris välja. Yldmuljega, et jah, se asi saab kyll olla juhtumas sinu naabermaja kõrval.
* järgmise päeva ehk eilne ehk nädalat kokku võttev AK oli teiste eeskujul oma seisukohta muutnud. Nyyd selgus, et neil olid ilusad ja massinäitavad kaadrid olemas kyll.
*esmaspäeva- ehk tänahommikune Terevisioon olevat vabandanud yrituse veidralt kujutamise eest esimesenamainitud AK's. Ise ei näinud, täpselt ei tea, aga välistada ei saa.
14. november 2012
10. november 2012
28. oktoober 2012
Eelmise postituse aegajalt välja ujuvast hämast on praeguseks saanud korralik vaimne hambavalu. Ei hoia päris tervet ööd yleval, aga normaalseks jääda ei saa, unetunde kulub, millegiga tegelikult tegeleda on keeruline. Ja kogu maailm on sellest seisust vaadatuna imelikult vilets.
Kuhu jääb saavutuse tunne et ma oma toa ymber tõstsin? Kuhu jääb valmis saamiste tunne? Miks kooli olemasolu järsku kahtlaseks muutus? Miks kõik asjad, millest ma kuulen, näevad välja nii silmakirjalikud,
väiklased ja ebaõnnestunud?
Sitt käkk ja kivi kinga sees.
24. oktoober 2012
Kui sa ronid mööda kaljuseina yles ja kõik kivinukid, milleni sa oma käega kyyndid, kukuvad toetamiskatse peale ära. Seinast lahti. Niipea, kui sa oled yritanud toetuda - aga täpselt mitte nii hilja, et sa kukuks, vaid hetk enne seda, kui nende peale keharaskuse paneks. Nii et sa jääd ikka veel oma paika, ainult, et iga katsega on sul jälle yks nukk vähem, millest haarata. Lõpuks on sile seina ja haarata ei millestki. Jah, jalgealune võib ju kindel olla, aga edasi ega tagasi ei pääse.
2. oktoober 2012
Naeran ja virisen. Korraga. Nagu ma ikka teinekord.
Ei ole äge! Ma tahtsin homme nii mõnus ja kaval ja kõike ja puha olla, ja siis ma avastan täna vastu ööd (ehk mõned tunnid tagasi) 'Kotka peast tyki iidset ägedust, mis kunagi kuhugi kaustade tõlmuste nurkade vahele ununes. Või sahtleid kinni pannes sinna sahtlite taha kukkus, kui nii paremini meeldib. Kuidas ma panen toreda värvilise dokustaadiportsu kinni ja lähen magama, kui see tekitab peaaegu ajarännu tunde?
Nii et virisen ja irvitan.
Täna olin isegi tubli, suure tyki koduseid töid sain tehtud.
27. september 2012
Mis värk sellega on, et kui yks või teine muusikapala jääb kõrvu tavalisest erinevates oludes, siis jääbki? Koostasin hiljuti lyhikese sega-playlisti, kuhu lisasin kõik kõige tuttavamad, omamad, saatma jäänumad lood. Muidugi unustasin veel teist samapalju nende seast ära või sai yles otsimise jaks enne otsa, kyllap sinna läheb veel juurde. Need on need lood, mis esimestest taktidst saati on äratuntavad, need, mille ajal poest välja ei jaluta, need, mis juhuslikult raadiost või mööduvast autostki kostuvana toovad naeratuse suule.
Aga lisaks on need ka väga kaalukad lood. Igayks neist tähendab mulle midagi väga tugevat. Mitte iseenesest meeldivat või ebameeldivat, sellel skaalal pigem ambivalentset, aga väga tugevat. Mõnda ei ole tõesti absoluutselt võimalik kuulata, ilma et yks või teine olukord meelde tuleks, yhe või teise koha peal sõbra hääl mälus kaasa vingerdama ei hakkaks, maailm otse poolkogemata yht või teist meeleolutooni õrnalt ylle ei tõmbaks.
Nii ma ei saagi tegelikult pooltki nii sageli või pikalt seda muusikat kuulata, nagu ma tahaksin. Enamasti ei sobi mälestused hetkel valitseva olukorraga ja ma ei taha ju lasta neil hommikul kooli minnes oma head tuju ära rikkuda.
12. september 2012
Avalik kiri majanurga taga seina peal kellegi tagahoovis:
Kallis I. H. Palun tee oma tööd teine kord rohkema armastusega. Praegu on tegemist pastakast imetud ja parimal juhul keskpärase tykiga. See on austusväärne, et Sa oled kirjutanud millestki, mis Sulle meeldib ja yritad selle juures ka rahvast harida. Mul on rõõm näha, et mitte kõik eesti kirjandus ei ole kõrge ning kauge, vaid esineb ka lihtsat meelelahutust, aga... See võiks kvaliteetne ka olla. Sinu kirjeldused jätavad pingutatud mulje ja majaosade nimed või muud vananenud mõisted oma selgitustega võtavad loo tempot maha. See lugu ei ole juba niigi liiga kaasa mõtlema innustav. Sellest seksistseenist ärme parem yldse räägi, midagi nii piinlikku ma ei ole enam väga ammu lugenud.
Selliselt kõrgelt hinnatud kirjanikult oleks oodanud midagi paremat. Ma olen nõus oma leebeteski hinnangutes piiiiika miiiiinusega 'kolme' välja venitama algajale hea katse eest ja yrituse eest täita märgatud auku, ykskõik, mis maastikul siis parajasti. Aga see ei lähe kohe kuidagi, kui ma pean heale sõbrale raamatuostu õigustuseks ytlema: "Seal midagi huvitavat kohati justkui isegi oli..." kirjaniku puhul, kes on vast mitu auhinda saanud.
Ei ole ju, et ma vihkaksin yhte või teist žanrit või oleksin kohutavalt kõrgete ootustega kriitik. Ma võin ysna rahulikult lugeda ka väga kõikuva tasemega teksti. Siinkohal oli tegemist lihtsalt lati alt läbi hyppamisega, millele ma õigustust ei leia. Kahetsen esimest korda elus raamatu ostmist.
Anon.
10. september 2012
Just tund aega tagasi seletasin võõrale inimesele, et mina olla on huvitav ja päiksepaiste teeb mind õnnelikuks. Tyhjagi.
Mõni päev lihtsalt on selline, et mõte sõpradest, kellel on õigus või peaaegu isegi kohustus sinult miski olemist oodata, teeb yhtaegu nii pisarateni härdaks kui ajab sydame pahaks. Korraga tahaks nii kaela langeda kui mitte millestki mitte midagi kuulda - kas pole huvitav meeleseisund.
Pea hakkab vaikselt katki minema, ma vist ikka ei oska seda ylemist korrust piisavalt hästi hooldada.
Enesehinnang ei pysi normaalses mõõtkavas - et tänaval saaks sirgelt ja pystipäi käia, tuleb selga ajada kostyym, mis, kuigi võibolla kena, võõrutab mind iseenese peegelpildist. Ei tunne ära. Ei ole mina, ei ole päris. Siis on veidikeseks normaalne olla. Jutt ja olek ei kanna välja ja pool tundi peale saabumist suvalisse kohta tungib taas pinnale näitemängu absurdsus. Selles punktis oleks veel lihtne asjadel sarvist haarata ja oma vaimne jalgratas normaalsuse poole tagasi tyyrida, aga ei. Pisemgi kiitus tehtu suunas, olgu teenitud ja loogiline või teenimata ja lihtsalt viisakas - või missugune iganes, kellelt iganes - veenab vajaduses just sellist näitemängu harrastadagi. Kui tarvis, ka igapäevaselt. Mis sellest, et varbad valutavad liiga pingul tugisukkadest, kõhus on imelikult toitumisest paha olla ja yleyldse on keeruline aru saada, mis sa parajasti selline oled või mida teed. Koos arusaamisega oma olukorrast tuleb uus vaimne auk, vajadus veerandki tundi istuda ja pead puhata, muuhulgas lärmist. Kylmal kivitrepil istumisest tuleb lähipäevil vana tuttav põiepõletik, aga see on ebaoluline. Vaimsest august ronid välja, kui keegi mööda läheb, siis on uuesti põhjust ning võimalust normaalne nägu ette teha. Kui kõik eelmainitu jõuab kolm korda läbi mängida kolme tunni jooksul, täielikust suurepärasest tipust kohutava ebakindluseni, siis see ei ole lõbus.
Isoleerituse ja kadeduse tunne. Sõpradest unustatud jäämise illusioon ja kõik sellega kaasas käivad kahtlused. Kas ma oleksin pidanud midagi teisiti tegema? Milles viga on? Kas ma olen kogemata tyytu olnud? Kas ma oleksin pidanud midagi teadma, midagi maha vaikima, midagi teha, öelda, mõelda oskama? Kas mind unustati kogemata või sihilikult? Ja nii edasi. Miljon tähendusekihti ja emotsiooni variatsiooni. Vajadus vaadata poole tunni tagant telefoni ekraanile, et veenduda - ei, see pole vahepeal helisenud, sa pole midagi olulist maha maganud. Soov lyya rusikas läbi läptopi ekraani, kui kusagilt vilksatab fototäis ilusaid inimesi ammumöödunud peosituatsioonis. Teiste inimeste tyrbelpildid, kui neid esineb, on osavad, naljakad, teravmeelsed või nunnud, muutub selgusetuks, kas tegemist yldse on tyrblitega. Järgmiselt fotolt vaatab vastu poolkyyrakas masajalgne tytarlaps, kelle kohatus lehkab yle eetri ja läbi aja. Viha sõprade suunas, et nad on normaalsed ja toredad ja ilusad - ja teist samapalju selle eest, et neil on probleemid, millest sa ei kuule. Vastikud tugevad inimesed, kes oma hädadega hakkama saavad. Vastikud osavad inimesed, kellel hädasid ei paista olevat. Vastikud asjalikud inimesed, sest kell ei ole veel kuigi palju, aga mitte kedagi ei tihka segada, kõigil on kahtlemata tegemist. Või on kõik kohad täis "kysitud kolmplimente", irooniat, sarkasmi, mõttetuks tajumist.
Ilmselt oleks seda kõike lihtsam uuesti läbi elada, kui ma saaksin reaalsusest vähem aru. Kui kõige jaburamaski olukorras ei näägutaks pisike hääleke ajusopis, et ma vaadaku ennast, mu olukord pole sugugi nii hull, mu virisemine on tyhi ning mõttetu, sest kõik on hästi ning ma kujutan oma hädasid enesele ette - ja teen olukorra sellega hullemaks. Ma ju nägin just, kuidas usk enda ebavõrdsusesse ja väljaspoolsusesse kandis suuresti seda tõeks tegevaid vilju. Ei julgusta just kibedust ja ebakindlust teistega jagama ja väljastpoolt ennast abi otsima.
Pidev infovahetusest välja jäämise tunne, mille õigustatusest mul pole aimugi. Isoleeritus. Abi ei oskagi kysida - kellelt ometi?
1. september 2012
Elu on elu, raisk.
Lõhud midagi ära, peaksid parandama-asendama. Kõik on korrektne. Nyyd otsingi tootele asendust, kuid oh häda. Selgub, et yks täiesti syytu teekann muutub vaikselt hoopis millekski muuks. Otsid veel. Kas see võib olla tõsi? Taevas läheb pilve, kaugelt kostus just kõuekõminat. Kuklakarvad tõusevad pysti, uks kriiksub... Mis see on? Tõde on hirmsam kui õudusunenägu - teekannust on saanud
SYNTESAATORI STATIIV.
Välk sähvatab ja vihma hakkab kallama kui oavarrest.
25. juuli 2012
Ma ei armasta kastisysteemi.
See on yks neid tõdemusi, milleni ma paari viimase nädala jooksul jõudnud olen. Kastisysteemi inimese enda peas - kastid, mille sisse ohutusse kaugusesse kinni panna kunagi olnud mälestused, mille meenutamisest midagi head ei tule. Kastid, mis kinni pitseerida ja oma mõistuse tyhja ruumi vedelema jätta, uskudes, et pitser on peal ja sealt välja enam miski ei tule. Mõne jaoks see on ilmselt toimiv viis oma möödunud jamadega toime tulemiseks, aga mina ei ole kunagi aru saanud, kuidas nii saab.
Mulle meeldib oma elu ilma kastideta elada. Kõik vanad viletsused on nii sadamiljoon korda läbi näritud ja nämmutatud, et neist ei ole enam sooja ega kylma. Neist on aja jooksul saanud tehtud kõik järeldused, mida teha annab - ja kui mõni uus ja huvitav juurde tuleb, no siis see kuulub ka asjade hulka, mis sellest või teisest kasu hulka kantakse. Värskemate ja veel mitte ohutuks harutatud asjade puhul tuleb teinekord tõesti sitamaitse suhu. Aga lõpuks see läheb yle. Kolm kuud - ei, kuus kuud - ehk juba? Aasta - kindlasti. Ykskõik millal see konkreetsemalt juhtub, lõpuks harjub kõigega ära. Allaneelatud muie mõne tähendusrikka sõnatarvituse peale ei tekita enam soovi kolmeks tunniks kõigi silmade eest peitu joosta ja iseolemine tuleb enda keskmesse tagasi.
Ma natuke kahtlustan, et see on seotud teise asjaga, millega mul pole kunagi probleeme olnud, kuid mille yle ma kahte kastiaustajat mõtteid vahetamas kuulsin. Uinumine. Minul käib see hämmastavalt lihtsalt ja pole praktiliselt kunagi teisiti käinud. Otsustad, et nyyd on magamise aeg. Lähed voodisse, päeva mõtted tulevad esile ja siis mõtled neid. Jumalast tykk aega võid mõelda, aga kui enam midagi uut pähe tulevat ei tundu, tuleb otsustada, et aitab kah, äkki hommikul olen targem. (Sedasama tuleb otsustada peale teatavat punkti öösel - edasi lähevad kõik emotsioonid jubedamalt irratsionaalseks ja enamasti lõpeb selline vahejuhtum peatäie nutuga eimillegi yle, hommikul on endal ka imelik.) Ja siis keerad teise kylje, võtad sisseharjunud mugava asendi ja magad. Kui mõni mõte ähvardabki tulla, siis "Ma olen sellega juba tegelenud, linnuke kirjas, nyyd ma magan." Kui yldse magama jääma ei kipu, võtan oma hingamise ette ja yritan teha selle võimalikult aeglaseks - aga selleks ajaks on juba nagunii peaaegu kindel, et uinumise katse on läinud vett vedama.
Oeh, kirjeldus läks nyyd pikale, aga mida ma öelda tahtsin, on see, et niiviisi ilma kastideta elades on minevikus max. yksainuke asi, mis torkima ja kummitama saab tulla. Yhe asja ju ikkagi jõuab enne uinumist päeva kogemuste valguses läbi mõelda. Pidada kujuteldavatele juhmarditele mõttes vihakõnesid parajasti ärritaval teemal. Kinnitada mõnele sõbrale mõttes oma väärtust ja lugeda yles oma parimad kyljed, realistlikult liialdades, sest see on su enese pea sees. Yhe asja jõuab ja yks teema jõuab saada ammendatud. Hommikul ärkad puhanuna, maailmaga ja oma minevikuna rahu teinult ja inimeste võimetus magama jääda isegi ideaalsetes oludes tundub veidi arusaamatu.
30. juuni 2012
(Pyhendusega T.-le, kes seda siit ilmselt kunagi ei loe.)
Ma olen viimasel ajal palju mõelnud, selle hulgas ka armastusest - sest sellest me ju rääkisime toona ka. Endal hakkab ka naiivne tunne, kui ma mõtlen, et ma ikka veel tegelikult ju usun seda suurt ja tõelist Armastust. Oma elu peale vaadates ei saa ma aga lahti mõnest vastuolust. Peaksin kas midagi olnut jõhkralt yhest kastist teise tõstma või loobuma sellest usust, aga võibolla piisaks ka millegi ymberdefineerimisest.
Ma ei usu niisiis enam sugugi sellesse, et kui kahte! inimest on tabanud yhine arusaamine, et see on nyyd See, et siis oleks kuidagi kergem edasi. Ei mitte, otse vastupidi. Et seda endale piltlikumaks teha, võib ette kujutada, et suures ja tähtsas linnas on just maailma käest saadud enesele keskllinnakrunt. Sellega ei käi kaasas mitte yhtegi vormilist piirangut, öeldud ei ole isegi, kas siia peaks nyyd kerkima hoone või hoopis skulptuur või mis iganes asja inimene välja mõelda suudab. Paar tingimust siiski on: kui see valmis saab, tuleb selle peale suurte tähtedega sinu enda kui selle looja, nimi, ja see seisab selles kohas vahepealsete muudatusteta sada aastat. Esialgu tundub võimatult vaba olemine - ma võiksin siia ehitada mida iganes! Edasi hakkab kõhe. See misiganes, see jääb ju sajaks aastaks minu nimega varustatult siia kesklinna ja seda näeb iga päev ilge hunnik inimesi. Peaks seda äkki niiviisi tegema, et piinlik ei oleks? Et viiekymne aasta pärast ka piinlik ja kohatu ei oleks? Nii et tahaks sellest tõesti iga päev mööda käia järgmised 70 aastat? Vat. Raske hakkab.
Iga tehtud samm tuleb yhtäkki väga põhjalikult läbi kaaluda. Täpselt niipalju ja mitte yks millimeeter rohkem. Tuleb endale ehitamiseks aega võtta ja tuleb seda ja tuleb teist. Ja tuleb niipalju ymbritsevate inimeste peale loota, et vähemalt julgeks palgata kompetentsed ehitusfirmad betooni valama või laudu maha panema. Tahaks ju kyll ise, siis on ainult ennast syydistada, kui midagi juhtuma peaks, aga profid teevad paremini. Kogu aeg ei saa kättpidi kyljes olla, nii kaob suurem pilt ära - tuleb jätta ruumi ja veidi vabadust teistele usaldada. Siis võibolla ei ole lõpuks piinlik ja linn saab endale yhe hea, ilusa ning kasutuskõlbliku maja juurde, mille puhul ei pea vähemalt lähemad sada aastat pead vaevama ja sydant valutama selle yle, kas kukub järgmise tuulehoo peale kokku või mitte. Aga maavärina?
Praegu vähemalt mõtlen ma neist asjadest niiviisi. Ega igast arusaamad on aja jooksul muutunud ka, aga kui arvata, et Päris Asi ehitab ennast ise või kannatab rohkem ebakindlusi ja vigu välja, juhtub nii nagu mul juhtus. Tartu Kaubamaja.
24. juuni 2012
Tuju on endiselt halvavõitu. Mitte enam nii hull, kui mõned päevad tagasi, ent siiski.
Isoleeritud on olla. Kummaline tunne, nagu ma ei teaks mitte millestki toimuvast mitte midagi, nagu ma ei oleks juba sajandeid näinud mitte kedagi mainimisväärset... Nagu kurjakuulutav vaikus oleks laskunud. Igavus on väheoluline ega paina hullu moodi, aga igasugune enesekindlus on kõvasti kõikuma löönud kyll.
Ma ei ole jälle enam rahul oma välimuse, sotsiaalsete oskuste, mõtlemisvõime ja kõige muu sarnasega. Ma ei suuda vastata iseenda ootustele ja inimestega yhendust võtmine tundub yhena raskeimatest asjadest. Kuidagi ei oska mite kellegiga rääkida, pea on mõtetest tyhi...
Ja see kõik toimub vaatamata ilusale ilmale, eilsele kokkusaamisele osade sõpradega ja mu igasugustele pingutustele olla normaalne.
21. juuni 2012
Miks just mina pean kogu aeg ema ja vanaema tylisid lahutama? Nii tigedaks ajab, nii ära tyytab ja väsitab.
13. juuni 2012
Ma olen väga kurb.
Pidin just ära ytlema tööpakkumisest, mis tundus tohutult huvitav, uus ja põnev. Miks? Tundub ebaaus kandideerida kontoritöökohale, kui ma tean, et hiljemalt sygisest ei saa ma seda oma kooliasjadega yhildada. See... See tundus veel eile just sellise asjana, mis praeguses eluetapis, praegusel aastal, nyyd võiks juhtuda ja annaks mulle ehk mingitlaadi uue suuna.
Mõtlesin väga pikalt kõige yle, aga ma tõesti ei taha olla jälle olukorras, kus mind töö aasta jooksul ära tyytab, tundub uuesti hea mõte kooli minna ja nii edasi. Seda tsyklit on juba mitu korda tehtud, see ei ole siiani veel liiga hästi lõppenud. Ja kaua ma suudan vanematele seletada, et jah, näe, jälle mõtlen tööle minna ja kooli ootele jätta, või, jah, ei, ma tunnen ennast nyyd taas koolivalmilt (kui tööga jälle midagi valesti läheb).
Ei ole midagi, lihtsalt väga kurb on.
11. juuni 2012
Ykskõik, mis muusikapalaga on tegemist, ent kui see käib peas ringi juba vaat et nädal või kauem aega järjest, hakkab see ikka väga närvidele käima. Kõrini on, noh. Kao ära juba!
Nii ma siis võtsin nyyd ette ja panin selle uutuubast terveks igavikuks ketrama. Terve päev on juba käinud, ikka veel ei ole siiber. Ikka veel on yks või teine fraas iseäranis mõnusa kõlaga, ikka veel on mignid sõnad täiesti arusaamatud, ikka veel teeb laulja hääl kohati imelisusi, mis kõrva otse paitavad. Aitab kyll juba!
In other news mäng oli suurepärane, just selline vana hea klassikaline seiklusmäng, mida ma ootasin et ta on. Kahju, et varem lõppes. Ma olingi nii äge kui ma arvasin et ma olen ja olla tahtsin, aga hakkasin seda poole pealt kuidagi imelikult häbenema ja eneses kahtlema. Poleks ilmselt vaja olnud. Nyyd on imeliselt vaba olla, yhtegi kohustust peale selle tekstikese ei paista pilvepiirini.
9. juuni 2012
Kell lähenemas kolmele, 200 ml proseccot, sigaret, Kent.
Kui mõnus see kombinatsioon ka ei oleks, ei ole ilmselt tegemist migni asjade seisuga, mis peaks juhtuma õhtul enne mängu, kui selliseks kellaajaks on veel yks ese ära lõpetada vaja ja teine otsast lõpuni valmistada, kostyymi ylejäänud jupid kokku otsida, hoobilt erinevaid lahendusi välja mõelda ja saabival hommikupoolikul viksilt ning viisakalt teises linna otsas olla. (Hea, et linna, mitte riigi, aga ikkagi, yhistranspordiga jamamine on ka yks paras häda.)
Samas, miski täiesti päevase moega lind laulis just. Ega's midagi, pilguks rõdule teda tervitama ja kätel edasi käia lasta!
24. mai 2012
Olin täna jälle tööl. Inimesi pea-aegu et ei käinudki, yksindus kõmises peas vastu nagu ilma hammasratasteta uurikoda. Kirjutasin 5 erineva tasemega teksti (selles teises kohas on nad yleval ka), mida on hämmastavalt palju. Täheldan mõjutusi yhelt ja teiselt poolt, väga huvitav on. Ammu ei ole midagi kirjutanud niiviisi.
18. mai 2012
Mul on tunne. Ei, ma olen peaaegu otsustanud tegelikult, mis tunne see enam ikka on. See käib nii, et ma olen selle järgi halb inimene.
Taban enda juures jälle mingeid jamasid. Statistiliselt pigem levinud, kui ma õigesti mäletan. Selle kohta oli kunagi mingi uurimus. Selle kohta, et kui sa näed-tabad ära, et ymberringi ollakse õnnelikud, samal ajal enesel on midagi olulist vajaka, siis see teeb halva tuju. Olemine läheb raskemaks ja enne olemas olnud ning töötanud hea tuju läheb vähemaks, kui isegi täiesti ära ei kao.
Raske on vaadata, kui inimestest on tehtud täpseid ja ilusaid pilte. Kadeduseussike hakkab närima, ikka kogu aeg natuke hakkab, kui inimestel on omavahel, st, kellegi teise kui minuga, asjalik ning põnev rääkida. (Seejuures peamiselt asjadest, mille kohta ma midagi öelda ei oskaks. See käib eriti närvidele.) Ytleb mulle midagi halba mu enda kohta, kui selleks, et ennast normaalselt tunda, oli vaja mingeid eemaldumisi. Natuke tigedaks teeb, kui keegid teevad seltsis erinevaid lahedusi kusagil ja mina jälle midagi ei kuule. (Ka siis, kui mul pole mitte millegagi mignit pistmist ega suuda ma umbmääraseltki öelda, miks ma yldse oleksin pidanud kuulma.)
Jah, võib öelda, et ma käin iseendale närvidele nende asjadega. Teistele loodetavasti enamasti mitte, sest need asjad juhtuvad tavaliselt ikkagi siis, kui ma olen yksinda kodus arvuti ääres. Võib ka arvata ning loota, et nad ei kasva nii suureks, et interaktsiooni segama tulla. Siiani pole kasvanud, lihtsalt iga kord on jälle natuke nõelamine. Enda eest ei peida kahjuks. Koos iga juhtumiga tuleb murdosa sekundist hiljem teadmine, et see on järjekordne tunnistus sellest, kuidas ma tegelt ei oska olla fundamentaalselt hea inimene.
Ei, mitte selles mõttes, et ma ei tahaks, et kõigil hästi läheks. Selles mõttes, et läbi ja lõhki heal inimesel ei tohiks ideaalis seda pistet olla. Peaks olema ainult hea meel, ilma kadeduse ja torkamiseta. A näe, mul on sellest veel puudu. Nõrkus ja halbus.
16. mai 2012
Kas illusiooni peale saab ehitada? Kas tyhja augu ymber saab konstrueerima hakata midagi, mis ei ole tyhi ning on heal juhul isegi mõttekas ning kasulik? Need kysimused tabasid mind hiljuti koos mingite huvitavate arusaamistega.
Tartus oli seekord palju toredam käia. Tegureid selle juures oli palju, alates inimesekujuliste normaalsusekillukeste õigesti paigutumisest, kogumisest ja juurdesattumistest ning lõpetades erinevate ebamugavate asjaolude mittejuhtumistega.
Ainuke asi, mis lõpuks siiski juhtus, kuid retke sugugi ära ei rikkunud, oli viimaseks ajaks tekkinud kyllastus inimestega lävimisest. Teatavat laadi privaatsuspuudus nii oma pea sees kui otseses mõttes. Seda on ennegi ette tulnud, et ma lähen keset toredatki pidu veerandtunniks yksi istuma. Pea tahab veidi vaikust, mõttepoolikud vajavad lõpetamist, idud omadele kohtadele asetamist. Nii pika aja jooksul seda mitte saada muutub tõesti kurnavaks, linnast arvatavasti sõltumata. Aga see on normaalne, see ei ole kõrvalekalle, see on inimese (vähemalt minu kindlasti, loota võib et ma ole painuke) toimimise mehhanism. Ja see mõõt osutus olema suurem kui ma arvata osanuks - saabusin Tartusse poolest reedesest päevast ja lahkusin pühapäeva hommikul, olles praktiliselt kogu vahepealse mitteuneaja olnud erineval määral sotsiaalne. Uneajal mõistagi sotsiaalne olla ei saa.
Taastumine ei võtnudki meeletult aega. Tund-paar oma toas ja kõik inimesed vähemalt arvutiekraani kaugusel on mu tänaseks jätnud kyll endiselt veidi väsinuks ja interaktsioonist vähemhuvitatuks, kuid tunnen ennast korras olevat. Limiitide testid, äärmiselt vajalik.
Enda jaoks lyhikokkuvõte suhtlemistest ja nägemistest ja juhtumistest ka, äkki ma tahan aasta pärast järgi vaadata, mis järjekorras miski oli. Niisiis, reedel kohale jõudes põgus pilk raamatulaadale, TY raamatukogu eest leitud Sini-Eva ja tema informeerimine 'konverentsist, raamat (S. King, "Misery") pargipingil, lilli myyv Die, hõivatud maja, Oudekki, Kristjan, Strider, "Pirogov", mööduv Maali, Siim ja Robi, pirol istumine, kadunud kaaslased, Kristjan tagasi, Illegaard, Joanna, ryytli-crawl, Zavood, Suudlevad, kell on vahepeal saanud 5 või 6 või midagi, valge on igastahes, uni Joanna pool, ärkamine kell 1 läbi, padavai ettekandele. Suitsupausil leiab yles kogu meeskonna. Pärast läheb mõne ettekande ajal silm pilguks kinni, edasi pitsa, seejärel pidu Joanna juures. Kell öösel liikumine Anna juurde, ekstreemselt vähendatud koosseisus (Anna, Luiks, Märt), järgneb pikk arutelu inimloomusest või millestki sama olulisest. Magama taas 5 paiku, äratus kellele kuidas, yldisele rahvale kell 4 päeval. Erika ja toit, naadisupp täpsemalt. Korterikaaslane. Liikumine Gabriela juurde, kadunud Lepiku tänav ja tuur Supilinnas. Suur ja kaunis kiigega korter, suurejooneline ja kaunis nõuka-arhitektuuri raamat. Jälle on õues valgeks läinud, mis asi nende lyhikeste öödega toimub? Esmaspäeva hommik, Oudekki, Tallinn.
Saladuseks jääb, kui paljud inimesed nyyd mingite erinevate otsingutega siia satuvad selle märksõnaloendi peale ja kas mõni neist leiab siit otsitava. (Kahtlen.)
7. mai 2012
Asju, mida ma muude asjade kõrvalt avastan:
Müürilehe internetist lugemise võimalus on suurepäraselt tehtud. Instinktiivne, intuitiivne ja teised toredad sõnad.
Mõttetu on mõelda, et inimene k'ib ainult yhes koolis. Mõni käib isegi kahes kõrvutiasetsevas järjest, olgu need omavahel nii ajastuid tylis kui parajasti tahtmist on. Yhtlasi, koolid ja suguvõsad.
Kirjutada lehekylg teksti umbes kolmveerand tunniga on normaalne. Hiljem tuleb see veel yle vaadata ja laused korda teha, muidugi.
Eesti on väike, õnnetu Tartu on veel väiksem. Kui ma vaatasin, kes kelle kohta mida öelnud on, tuli välja, et vana hea Hiir on teinud asjaliku intervjuu yhe mu uuritavaga. Ja et nad on kohe sõbrad ja nii. Nunnukas Eesti.
Esimest korda taban, kuidas mignit asja uurides internetti niiviisi kasutada, et huvitav on ja iga viie minuti kohta tuleb tykike uut infot. Häbi tunnistada, mhm. Tavaliselt ei juhtu, kahjuks. Juhtub ainult nyyd, kui mul selliseks meelelahutuslikuks targemakssaamiseks sugugi aega ei ole.
Ma toimin paremini, kui töö ei ole hoomamatult suur.
5. mai 2012
Elan pinge ja paanika tähe all kooliasjade pärast. Kaks päeva, kui mitte kolm, ei ole kodumajast välja astunud rohkem kui rõdule. Ometigi töö ei edene - ei leia seda häält, seda õiget mõtet ja tasandit, kuidas kirjutada. Paanika aina kasvab. Töö tundub järjest tähtsam ja järjest hoomamatumalt suur. Kohati kisub liiga päriseks ära - kuni veel päris ei olnud, sai teha nägu, et ma ainult mängin siin selle asja tegemist, kirjutan teile midagi, mis see ikka ära ei ole. Kui nyyd nurkade tagant hakkavad välja kooruma päristeaduse asjad, mõisted, teooriad, tundub see kõik täiesti yletamatult päris ja reaalne ja tõsine. Ja käsiteldamatult arukas. Yle pea. Paanika.
Magan viimasel ajal vähe. Kell 5 läksin magama täna näiteks, 10 ärkasin. Ise. Öö enne seda - 12 magama, 6 olin valmis päevale vastu astuma, ent otsustasin edasi magada, mida ma kell 6 hommikul ikka ärkvel olen. Und oli raske tulema veenda. Eks see närvidest tuleb.
Tervis on samuti vilets. Hääl ei ole veel täielikult normaliseerunud, aga on olemas. Köha, nohu, kurguvalu... Sõpradega linna minema selline enesetunne ei kutsugi, isegi kui kooli kaelas ei oleks. Kedagi ei taha näha ka suurt tegelikult. Sellist vormi stressist ja pingest pole varem ette tulnudki. Vat nii.
24. aprill 2012
Elimineeritagu maailmast huijoop! Kogu aeg peab midagi tegema et teisi asju teha saaks. Teesuhkru lusikas jääb ette hiire liigutamisele, mida on vaja selleks et rahulikult raamatut lugema saaks... Perse kyll.
Tartuga läks väga kehvasti, kuid mitte nendel põhjustel, mida ma kartsin. Nyydseks jätab Tartu mulje, nagu sõber, kellega sa kolm aastat tagasi lähedaselt suhtlesid, ent kellega te olete lahku kasvanud. Ja vanad ammuunustatud valud on endiselt alles, kuhugi ei saa vaadata, ilma et hambutu minevik hammustama tykiks. Põgenemine oli sama valutu kui kohaleminek, seda peab muidugi tunnistama. Natuke pistis ainult rahakotti, aga noh... Muutuvad plaanid teevad sellist asja sageli. Seda ei saa tõesti pahaks panna.
Kõike muud see-eest aga saab. Oleks siis veel, et iseenda muutumine oleks toimunud ainult meeldivaets suundades, aga ei. Paraku on maha jäänud ka meeldinud asju ja omadusi. Nende eest ei saanud piisavalt hoolt kantud.
19. aprill 2012
virisen maailma vastu!
Täna paistab mind olevat tabanud masendus ning õiglusejanu.
2. aprill 2012
Eelkirjutatud päev sai mingite imelike juhtumiste tõttu halbolemisest päästetud ja ootamatuid heaks keeranud asju on juhtunud veelgi. Ainult, ilm, jah, see keeras halvaks ja sajab mignit jama taevast alla, tänavad kõik puha lörbakat täis. Aga tegelikult...
31. märts 2012
Vahepeal on yldiselt hästi olnud, aga täna on
9. märts 2012
Olen tagasi endas. St, päevajagu naljakat tigedust ei katkestanud tegelikult mu juba enam kui nädal kestnud imetlust maailma osas. Kõik on nii hästi! Inimesed on imelised! Natuke imbetsilli tunne tekib, kui linnas mööda jalutavaid inimesi sellise suure rõõmuga vaadata, suu naerul.
6. märts 2012
Mu kergestipõhjendatav tigedus ei sobi selle päikselise ilmaga kohe kuidagi kokku, aga ära ka ei lähe. Tigedus tuleb yhest ehk sagedasimast põhjusest maa peal - raha ei ole. See tähendab, et ei ole ka mugavusi-harjumusi millestki yleval hoida, mis täiesti arusaadavalt tigedaks teeb.
4. märts 2012
Vedada ennast täna hommikul NKK koolitusele oli viimase aja raskemaid ylesandeid. Tundsin ennast ärganult otsekui joonisfilmis - kujutage ette näiteks vanamoodsat mustade kontuurjoontega Tom&Jerry multikat. Seesugustes juhtus aegajalt, et kellelegi kukkus otsa mõi raske lapik ese ja muutis "kolmemõõtmelise" tegelase vahepeal vaibaks. Kujutan enda ärkamist ette lähedase olukorrana - endakujuline vaip voodil, teki alt sirutub käsi, haarab peast kinni, koorib vaiba voodi kyljest lahti nagu viletsa liimiga purgikleepsu ja klopib sellele taas kolmanda mõõtme sisse-kylge-juurde. Kõige hullem oli, et vaatamata voodi mugavusele ärkasin ma täiesti yles juba esimese kella peale, lihtsalt keeldusin ennast esialgu inimesena tundmast ja kaalusin siiralt, kas poleks aja- ning ettevõtmisekulu mõttes ökonoomsem lehvitada teinekord vajadusel oma Tartust antud samasisulise paberiga. See mõte jäi kõrvale peamiselt seetõttu, et sisaldas minu maitse jaoks liiga palju inimestega suhtlemist ning neile silma jäämist. Kohati kuulis täna isegi asju, mida ma varem ei teadnud, kahjuks ka yhte homofoobset väljaytlemist, mis võttis mu vahepeal hämmastavalt kasvanud motivatsiooni taas allapoole normaalseid tasemeid.
3. märts 2012
Vanemad tylitsevad juba teist päeva järjest. Sellest ajast saati, kui isa eile õhtul koju jõudis, praeguseni - ma ei tea, ilmselt tegid nad sedasama ka siis, kui ma vahepeal ära olin. Korralikult, nõusid kyll lõhkumata, aga ameerika filmi klišeena. Isa isegi magas diivanil nagu halvas filmis kombeks.
24. veebruar 2012
On keeruline olla kurb, kui nurrmootor syles magab. Keeruline, ent mitte päriselt võimatu. (Vrd: "On võimatu olla masenduses, kui sul on õhupall!") Aga et ee nii keeruline on, siis ma praegu ei hakka vaeva nägema, pealegi, milleks tegeleda kurb olemisega, kui see parajasti loomulikult ei tule.
18. veebruar 2012
Arvuti on oma elu tagumises otsas. Nii kaugel, et "tee testament ära ja maksa oma võlad, iga hetk on minek!". Aga masinatel meil seni veel omandamise õigust ei ole, nii et ma teen lihtsalt varukoopiaid ja kasutan ära kõik mis veel kasutada on.
9. veebruar 2012
A .. a... a... a...
Aaaaga mul on tore pidupäev, kauaks-kauaks meelde jääb...(8). Ma tean tegelt kyll, et emotikonid siin ei tööta, aga see kaheksa peaks representeerima noodikest. Ilm on õues jube ilus, päike lõunast, põhjas vilu.
5. veebruar 2012
Täna mul viskas yle. Täiesti põhjalikult, mitte midagi ei taha kuulda vastavatel teemadel, "mingu sul hästi, aga jää hyvasti, head teed kuu peale kõndida", ja nii edasi. Kui olin juba mitu nädalat mingites olukordades tundideks pähe kerima jäänud viha- ning moraalikõne virtuaalselt ära pidanud ja edasise suhtluse enda poolt võimalikult katkestanud, hakkas palju kergem. Eks näis, kas see jamablokaad pysima ka jääb - ma olen natuke uudishimulikum kui mulle hea oleks, nagunii yitan mõne aja pärast teada saada, mis edasi saanud on.
30. jaanuar 2012
Hakkasin siia kirjutama erakordselt virisevat, tyytut ja nõmedat postitust, aga sain aru, et sellel ei ole mingit mõtet. Isegi kergem ei hakka. Ainult mõne päeva pärast on piinlik, et selline jubedu yles sai. Tuju on praegu selles alumises faasis, kogu aeg on kylm ja viimased nädal aega umbes on minaolemine olnud kohutavalt raske asi, mida teha.
25. jaanuar 2012
Vaheldumisi on olemine ylitore ja maailmas pettunud. Kui parajasti on hästi, on kõik hästi ja selles on enamasti syydi ilm või rippuma jäänud lahtistest otstest vabanemine. Mõnikord ka inimesed.
11. jaanuar 2012
Ma ei tea, kas teistel ka, ent minul on kindlasti kombeks pseudoprobleemidesse kinni jääda. See on yks halvemaid asju, mis juhtuda saaks, sest kuna probleem ise on pseudo, ei ole selle lahendust ka kusagil olemas, otsi mis sa otsid. Pseudoprobleemist võib aidata lahti saada tegelemist nõudev pärisprobleem, mis oma kohaleilmumisega nõuab tähelepanu ja rebib mõtted mõttetustelt eemale, või mõni tõdemus, mis paljastab probleemi pseudosuse.
9. jaanuar 2012
progress-raport
Nyyd on keesid valmis 5, asjakohased sõrmed aga nii paistes ja punased, et yhtegi peenemat tööd nädal aega teha ei saa. Või vähemalt nii näeb välja, tegelikult ma tean kyll, hommikuks pole paistetust ollagi, ainult nahakuivus ja teise sõrme vesivill jäävad meenutama. Kell on jälle liiga palju saanud, filmidest on ettearvatult kõrini.
7. jaanuar 2012
filmidest, +, mõlgutusi
Olen vahepeal valmis teinud kolm koma midagi keed nendest uutest kangastest ja veel ei sure. Poole peal selgus kyll, et vähemalt yks riba on mul saanud vigaselt õmmeldud, aga selle annab ilmselt homme või ylehomme või mingi päev korda ajada. Töötamise kõrvale (ja muidu ka) olen vaadanud filme.
4. jaanuar 2012
jamast lahti
Mis imelik imeasi see on, et yhte jama on mõnikord võimaik ravida teisega, isegi kui too on väiksem.
2. jaanuar 2012
*
Ja jälle läheb kõigutamine lahti. Kõigutatakse mind mu jalgadel.