9. märts 2012

Olen tagasi endas. St, päevajagu naljakat tigedust ei katkestanud tegelikult mu juba enam kui nädal kestnud imetlust maailma osas. Kõik on nii hästi! Inimesed on imelised! Natuke imbetsilli tunne tekib, kui linnas mööda jalutavaid inimesi sellise suure rõõmuga vaadata, suu naerul.


Nagu viimasel ajal kombeks, nägin tänagi vanu tuttavaid. Eraldi episoodides, seejuures selliseid, kes yksteistki teavad.

Raamatuid olen rohkem lugema sattunud, nyyd, kui meil Päevalehte enam ei käi ja arvuist seriaale vaadata ei saa. Stephensoni "Anathemi" lugesin läbi, vaimustusin. See on yks neid raamatuid, millel läheb ikka hulk aega, et tegevusele miskine kiirus sisse anda - aga kui juba on, siis aina kiiremini läheb. Viimane kolmandik raamatut võttis aega umbes neli tundi, esimene vahelduva eduga nädalaid. Raamatugi yle oli mul hea meel - ei juhtu liiga tihti, et filosoofiat ja matemaatikat niimoodi poolsalaja ja õnnestunult tutvustatakse, et ei teki järgitamatuid teooriakeerdkäike.

Siis Traadi "Tants aurukatla ymber", mida vist mõned postitused tagasi isegi mainisin. Kontrastide raamat. Yhest kyljest peene joonega keel, delikaatselt ning täpselt valitud kirjeldussõnad... vastukaaluks aga just selline värvide poolest lopsakas maaõhkkond. Teosest on raske midagi arvata, mõte ei saa yldse otsa peale ja essee on endiselt kirjutamata.

Edasi Ristikivi "Ei juhtunud midagi". Puhas linnaromaan ja tekitab mingil kombel tahtmise võrrelda seda mõne Hindrey novelliga. Olemuslik, elegantne, õhuke - keel siis, mitte raamat ise, kuigi ega ta paks ka ei olnud. Äärmiselt nauditav lugemine, mis siis et syndmustikus pinget eriti ei olnud, polnud mõeldudki olema.

Nyyd just alustasin Valev Uibopuu raamatut. Pealkirja veel ei tea, see pole pähe jäänud ja vaatama minna ka ei viitsi. Nimetan ta ära, sest tahtsin keelt võrrelda - ta kirjutab Ristikiviga sarnaselt ja hoopis teistmoodi. Samasugune suvine koloriit, aga paksude mustade markerijoontega piiratud alad nagu värviraamatus ("Ei juhtunud midagi" tintenpenijoonte asemel), seda, kui hea või halb sellist tulemust lugeda on, oskan alles mõne aja pärast öelda.

Selline kirjanduslik siis.

Kommentaare ei ole: